Kalite Kontrol

Kalite Kontrol Nedir

Kalite Kontrol ve Raporlama 3B ölçüm sistemleri kullanılarak ( optik tarama sistemi, lazer tarama sistemi, problu kollar, koordinat ölçme sistemleri (CMM) vb.) üretimi yapılmış parçaların ölçülerinin değerlendirilmesidir.

3 Boyutlu tarama sistemleri bir ışık kaynağının parça üzerine yansıtılıp, kameraların yansıyan ışık ile birlikte çekilmiş fotoğrafları işlemesi sonucu, milyonlarca noktayı sayısallaştırma işlemidir. Farklı açılardan çekilecek pozların birleşimiyle birlikte bütün veri oluşur.

3 Boyutlu lazer tarama teknolojisi temelde bir lazer ve lazer ışınının algıladığı alanı algılayan kamera teknolojisine sahip cihazlardır. Lazer tarama sistemleri lazer ışığının parça üzerine yansıması ve lazer ışığının geri yansıması sonucu, kameranın lazer ışınının üzerinde düşürdüğü noktaların koordinatlarının belirlenmesi ile datayı elde eder.

CMM (Coordinate Measuring Machine), fiziksel parçaların boyutsal ölçümlerinde operatör tarafından manuel ya da bilgisayar destekli kullanılan cihazlardır.

X, Y ve Z ekseninde hareket eden sistemin proba bağlı kafası 360 derece kendi ekseninde dönerek çok yönlü ölçüm imkânı sunmaktadır.

Tezgâh üzerine bağlanan parça x, y, z eksenlerinde hareket eden kafadaki prob yardımı ile parçaya temas ederek ölçümler yapar. 3d ölçüm teknolojilerindeki en hassas cihazdır.

X-Ray tarama teknolojisi diğer 3 boyutlu tarama teknolojilerinin ölçüm sağlayamadığı (derin noktalar veya ters açıların görülememesi gibi) parçaların sayısallaştırılması için kullanılan yüksek bir teknolojidir. Bu teknolojiye endüstriyel x-ray cihazları örnek olarak gösterilirken farklı sektörlerde kullanılan 3b tomografi cihazlarda bu alanlarda fayda sağlamaktadır. Oluşturulan nokta bulutu data diğer tarama teknolojileri ile aynı yapıdadır. Ancak farklı olarak malzeme iç yapısındaki mikron seviyesindeki boşlukları da oluşturmaktadır.

3D tarama teknolojilerinden herhangi bir tanesi kullanılarak veri oluşturulur. Oluşturulan veri nesneye ait cad model ile dijital ortamda üst üste getirilir. Belirlenen tolerans üzerinden cad model renklendirilir. Renklenen data üzerinden dokunularak sapma noktaları oluşturulur. Üründe renkler + yönde veya – yönde sapmalar olduğu temsil etmektedir.

kalite kontrol
kalite kontrol
kalite kontrol
Scroll to Top