Radyografik Ölçüm

Radyografik Ölçüm (XRAY) Nedir

X-Ray tarama teknolojisi diğer 3 boyutlu tarama teknolojilerinin ölçüm sağlayamadığı (derin noktalar veya ters açıların görülememesi gibi) parçaların sayısallaştırılması için kullanılan yüksek bir teknolojidir. Bu teknolojiye endüstriyel x-ray cihazları örnek olarak gösterilirken farklı sektörlerde kullanılan 3b tomografi cihazlarda bu alanlarda fayda sağlamaktadır. Oluşturulan nokta bulutu data diğer tarama teknolojileri ile aynı yapıdadır. Ancak farklı olarak malzeme iç yapısındaki mikron seviyesindeki boşlukları da oluşturmaktadır.

Teknolojinin en büyük faydalarından biri montaj ilişkili parçaların beraber ölçülüp parça içinde temas bölgelerinin incelenmesi yönünde olabilir. Böylelikle montajında sorun yaşanan parçaların incelenmesi ve yorum yapılabilmesi kolaylaşacaktır. Tahribasız ve temassız ölçüm yapılabilmesi esnek ve sonradan kullanılması nem arz eden parçalar büyük avantajlar sağlar. Üretimi yapılan parçaların iç yoğunluklarının hesaplanması ve bu analizlerin yapılması faydalarından bir kaçıdır.

Mevcut teknolojide, yapısı yoğun olan çelik gibi parçaların ölçümleri malzeme yapıları gereği çok sağlıklı yapılamamaktadır.

Günümüzde xray teknololojisi +/- 50 mikron hassasiyetlerine kadar boyutsal ölçüm yapabilmektedir. Henüz CMM teknolojisi kadar hassasiyet barındırmasa da sektörde çok fazla parça türünün raporlanması ve incelenmesi konusunda destek sağlamaktadır.

Radyografik Ölçüm Avantajları

  • Montajlı parça tarama olanağı
  • Tahribatsız ve temassız ölçüm yapılabilmesi
  • Malzeme içindeki boşlukların analizinin yapılması

Radyografik Ölçüm Dezavantajları

  • Çelik gibi yoğun malzemelerin ölçülememesi
  • Büyük ebatlı parçaların ölçülememesi
  • Yüksek maliyetli yapıları
Scroll to Top